Questions ?

Contact us via t71[at]t71.lu or 621162821 (Yves Reuland)

Planning for 2020/21 - version of 11.11.2020

Download the planning for the 2020/21 season here.

Téléchargez le planning pour la saison 2020/21 ici.

 

Practices are held at Centre Hartmann, unless marked in yellow (= Ribeschpont).

Les entraînements ont lieu au Centre Hartmann, sauf ceux en jaune (= Ribeschpont). 

________________________________________________________________________________________________________________________

Men / Seniors

before / avant 2001

monday / lundi

tuesday / mardi

thursday / jeudi

friday / vendredi

saturday / samedi

19h00 - 20h30

20h30 - 22h00

19h00 - 20h30

20h30 - 22h00

12h00 - 13h00

Coach: Ken Diederich

Team manager: Cliff Schroeder

________________________________________________________________________________________________________________________
Ladies / Dames
before / avant 2001
tuesday / mardi
thursday / jeudi
friday / vendredi
saturday / samedi
19h00 - 20h30
20h30 - 22h00
19h00 - 20h30
11h00 - 12h00
Coach: Jérôme Altmann
Team manager: Kim Bruck
________________________________________________________________________________________________________________________    
Men B / Seniors B
before / avant 2001
wednesday / mercredi 20h30 - 22h00 Coach: Brian Carroll
________________________________________________________________________________________________________________________    
Men C / Seniors C
before / avant 2001
monday / lundi
thursday / jeudi
20h30 - 22h00
20h30 - 22h00
Coach: Claude Frosio
Team manager: Marc Vaneesbeck
________________________________________________________________________________________________________________________    
Ladies B / Dames B
before / avant 2001
wednesday / mercredi 20h30 - 22h00 Coach: Carole Bemtgen
Team manager: Carole Bemtgen
________________________________________________________________________________________________________________________    
Ladies C / Dames C
before / avant 2001
thursday / jeudi 19h00 - 20h30 Coach: Anouk Wagener
Team manager: Vanessa Bies
________________________________________________________________________________________________________________________    
Espoirs / Espoirs
2001-2002
monday / lundi
wednesday / mercredi
19h00 - 20h30
20h30 - 22h00
Coach: Brian Carroll
________________________________________________________________________________________________________________________    
Cadets
(U18) 2003-2004
wednesday / mercredi
thursday / jeudi
friday / vendredi
19h00 - 20h30
17h30 - 19h00
17h30 - 19h00
Coaches: Yann Ewert, Claudio Di Cino
Team managers: Bianca Schroeder, Carole Caligo
________________________________________________________________________________________________________________________    
Cadettes
(U18) 2002-2004
tuesday / mardi
wednesday / mercredi
friday / vendredi
20h45 - 22h00
19h00 - 20h30
17h30 - 19h00
Coaches: Julie Kremer
Team manager: Bianca Schroeder
________________________________________________________________________________________________________________________    
Athletic practice
(U12-U16) 2005-2010
tuesday / mardi
tuesday / mardi
14h30 - 16h00
16h00 - 19h00
Coach: Jean-Paul Hurt
________________________________________________________________________________________________________________________    
Scolaires
(U16) 2005-2006
monday / lundi
wednesday / mercredi
thursday / jeudi
17h30 - 19h00
19h00 - 20h30
16h00 - 17h30
Coaches: Yann Ewert, Yves Marchi
Team managers: Tanja Gaasch, Frank Glod
________________________________________________________________________________________________________________________    
Filles scolaires
(U16) 2005-2006
tuesday / mardi
wednesday / mercredi
friday / vendredi
20h45 - 22h00
19h00 - 20h30
16h00 - 17h30
Coach: Kamil Janiszewski
Team manager: Sandy Poncin
________________________________________________________________________________________________________________________    
Minis
(U14) 2007-2008
monday / lundi
wednesday / mercredi
friday / vendredi
16h00 - 17h30
16h00 - 17h30
16h00 - 17h30
Coaches: Yann Ewert, Yves Marchi
Team managers: Pascale Lies, Carole Bütgenbach, Sheila Thiry
________________________________________________________________________________________________________________________    
Fillettes
(U14) 2007-2008
monday / lundi
wednesday / mercredi
friday / vendredi
17h30 - 19h00
17h30 - 19h00
17h30 - 19h00
Coach: Lynn Biever
Team managers: Simone Parrasch, Anouk Kirscht
________________________________________________________________________________________________________________________    
Poussins
(U12) 2009-2010
tuesday / mardi
thursday / jeudi
16h00 - 17h30
16h00 - 17h30
Coaches: Almir Subasic, Tim Steinmetz
Team manager: Martine Wilwert
________________________________________________________________________________________________________________________    
Poussines
(U12) 2009-2010
monday / lundi
wednesday / mercredi
17h30 - 19h00
17h30 - 19h00
Coach: Tania Lagoda, Mike Baseggio
Team manager: Paulo Melanda
________________________________________________________________________________________________________________________    
Prépoussin-e-s
(U10) mixed 2011-2012
tuesday / mardi
thursday / jeudi
17h30 - 19h00
17h30 - 19h00
Coaches: Mike Baseggio, Tommy Wagner, Nevzat Dzudzevic, Axel Mendes
Team manager: Simone Parrasch, Nadine Lallemang, Fabienne Krings
________________________________________________________________________________________________________________________    
Butzebasket & Basketschoul
(U8) mixed 2013-2016
thursday / jeudi
saturday / samedi
14h45 - 16h00
9h45 - 11h00
Coaches: Cédric Lakaf, Ben Hemmen, Liv Schroeder, Lena Pirenne, Julie Poncin, Célia Schartz
Team manager: Laury Bach
________________________________________________________________________________________________________________________
Babybasket
(U4) mixed 2017-2018
thursday / jeudi 16h30 - 17h30 Coach: Rachel Wagener
 
________________________________________________________________________________________________________________________